Sports Current Affairs 2021 in Assamese language

Sports Current Affairs 2021 in Assamese language

Sports Current Affairs MCQ in Assamese languageCurrent Affairs of Sports in Assamese languageSports Current Affairs 2021 MCQ in Assamese languageSports Current Affairs 2021 Questions and AnswersSports Current Affairs 2021 Quiz in Assamese language 

Olympics Current Affairs in Assamese language – Sports Current Affairs 2021 in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। চলিত টকিঅ’ পেৰালিম্পিকত পুৰুষৰ ডিচকাছ থ্ৰো এফ 52 ইভেণ্টত কোন ভাৰতৰ পেৰা এথলীটে ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল?
ক) বিনোদ কুমাৰ
খ) অৰবিন্দ কুমাৰ
গ) শশাংক সিং
ঘ) মনোজ চোপ্ৰা

উত্তৰ:- ক) বিনোদ কুমাৰসীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনীৰ (BSF) প্ৰাক্তন জোৱান বিনোদ কুমাৰে এছিয়াৰ অভিলেখ ভংগ কৰি ১৯.৯১ মিটাৰ থ্ৰোৰে চলিত টকিঅ’ পেৰালিম্পিক ২০২০ ত তৃতীয় স্থান দখল কৰে আৰু দেশৰ হৈ ব্ৰঞ্জৰ পদক লাভ কৰে। বিনোদ কুমাৰে তেওঁৰ পঞ্চম প্ৰচেষ্টাত ১৯.৯১ মিটাৰ দলিয়াইছিল।

প্ৰশ্ন ২। ষ্টকহম আন্তৰ্জাতিক শান্তি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ (SIPRI) শেহতীয়া প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ২০১৬ আৰু ২০২০ চনৰ ভিতৰত কোনখন দেশ এছিয়াৰ সৰ্ববৃহৎ অস্ত্ৰ আমদানিকৰ্তা সকলৰ ভিতৰত অন্যতম হৈ পৰিছিল?
ক) চীন
খ) পাকিস্তান
গ) নেপাল
ঘ) ভাৰত

উত্তৰ:- ঘ) ভাৰতষ্টকহম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শান্তি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ (SIPRI) শেহতীয়া প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাৰত ২০১৬ আৰু ২০২০ চনৰ ভিতৰত এছিয়াৰ অন্যতম বৃহৎ অস্ত্ৰ আমদানিকৰ্তা হৈ পৰিছে। এই সময়ছোৱাত, ৪২% বিক্ৰীৰ সৈতে বিশ্বৰ অস্ত্ৰ ব্যৱসায়ৰ এক বৃহৎ অংশ আছিল।

প্ৰশ্ন ৩। টকিঅ’ পেৰালিম্পিকৰ কোনটো প্ৰতিযোগিতাত ৰূপৰ পদক লাভ কৰি নিশাদ কুমাৰে এছিয়া অভিলেখ গঢ়িছে?
ক) শ্বুটিং
খ) চুইমিং
গ) হাই জাম্প
ঘ) ১০০ মিঃ দৌৰ

উত্তৰ:- গ) হাই জাম্প – নিশাদ কুমাৰে টকিঅ’ পেৰালিম্পিকত ৰূপৰ পদক জিকি এছিয়া অভিলেখ গঢ়িছে। হাই জাম্পত, নিশাদ কুমাৰে ২.০৬ মিটাৰ জঁপিয়াই এছিয়ান অভিলেখ গঢ়িছিল।

প্ৰশ্ন ৪। ৰোহিত চামোলীয়ে কোনজন খেলুৱৈক পৰাস্ত কৰি এছিয়ান জুনিয়ৰ বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপ ২০২১ ত ভাৰতক প্ৰথম টো সোণৰ পদক প্ৰদান কৰিছিল?
ক) অটগোনবায়াৰ টুৱাচিঞ্জয়া
খ) জেফ্ৰি হৰ্ণ
গ) জেফ হাৰ্ডিং
ঘ) জোহানি ফেমচোন

উত্তৰ:- ক) অটগোনবায়াৰ টুৱাচিঞ্জয়াৰোহিত চামোলীয়ে ২০২১ চনৰ এ এছ বি চি এছিয়ান জুনিয়ৰ বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত ২৯ আগষ্ট, ২০২১ ত মঙ্গোলিয়াৰ অটগোনবায়াৰ তুৱাচিঞ্জয়াক ৩-২ গ’লত পৰাস্ত কৰি ভাৰতক প্ৰথমটো স্বৰ্ণ প্ৰদান কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৫। ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰে ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱসত কোনটো মোবাইল এপ মুকলি কৰিছিল?
ক) উন্নতি
খ) হেল্থ ইছ ৱেলথ
গ) হাই ড্ৰীম
ঘ) ফিট ইণ্ডিয়া

উত্তৰ:- ঘ) ফিট ইণ্ডিয়া – স্বাধীনতাৰ অমৃতৰ অংশ হিচাপে, ফিট ইণ্ডিয়া আন্দোলনৰ দ্বিতীয় বাৰ্ষিকী উপলক্ষে কেন্দিৰি যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰে শেহতীয়াকৈ মেজৰ ধ্যানচান্দ ৰাষ্ট্ৰীয় ষ্টেডিয়ামফিট ইণ্ডিয়া ম’বাইল এপ মুকলি কৰে।

প্ৰশ্ন ৬। কোনখন ৰাজ্যিক বিধানসভাই কেন্দ্ৰৰ কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰিছিল?
ক) ৰাজস্থান
খ) হাৰিয়ানা
গ) তামিলনাডু
ঘ) মহাৰাষ্ট্ৰ

উত্তৰ:- গ) তামিলনাডুতামিলনাডুৰ মুখ্যমন্ত্ৰী এম কে ষ্টালিনে সদনক কয় যে কৃষি আইন প্ৰত্যাহাৰৰ দাবীত শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰা কৃষক আৰু ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ নেতাসকলৰ বিৰুদ্ধে ৰাজ্যখনত পঞ্জীয়ন কৰা সকলো গোচৰ প্ৰত্যাহাৰ কৰা হ’ব। তেওঁ কৈছিল যে কেন্দ্ৰই কৃষকসকলৰ স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ আৰু খেতিক ডাঙৰ কোম্পানীৰ দখললৈ যোৱাত বাধা দিবলৈ এই আইনবোৰ প্ৰত্যাহাৰ কৰা উচিত।

প্ৰশ্ন ৭। ছানিয়া মিৰ্জা আৰু ক্ৰিষ্টিনা মেকহেলে কোন জন খেলুৱৈৰ সৈতে ক্লিভলেণ্ড অপেন টেনিছ টুৰ্ণামেণ্টৰ খিতাপ সংঘৰ্ষত ৰানাৰ্ছ আপ হৈছিল?
ক) মাক্টো নিনোমিয়া আৰু আনা শিবাহাৰা
খ) চুকো ওয়ামা আৰু আনা শিবাহাৰা
গ) মিস্কি ডোই আৰু শুকো ওয়ামা
ঘ) চিহ চু-ৱেই আৰু মিস্কি ডই

উত্তৰ:- খ) চুকো ওয়ামা আৰু আনা শিবাহাৰা – ২,৩৫,২৩৮ ডলাৰৰ ক্লিভলেণ্ড অপেন টেনিছ টুৰ্ণামেণ্টৰ খিতাপ সংঘৰ্ষত শীৰ্ষ স্থান প্ৰাপ্ত জাপানী যুটি শুকো ওয়ামা আৰু আন্না শিবাহৰাৰ হাতত পৰাস্ত হৈ ভাৰতৰ ছানিয়া মিৰ্জা আৰু আমেৰিকাৰ ক্ৰিষ্টিনা মেকহেলে ৰানাৰ্ছ আপ হয়।

প্ৰশ্ন ৮। অদিতি অশোক কোন খেলৰ সৈতে জড়িত?
ক) গল্ফ
খ) আৰ্চাৰী
গ) শ্বুটিং
ঘ) সাঁতোৰ

উত্তৰ:- ক) গল্ফ – অদিতি অশোক গল্ফৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। বৰ্তমান ভাৰতীয় গল্ফাৰ অদিতি অশোকে ডিড্ৰিকছনস্ কফটো অপেনৰ দ্বিতীয় ৰাউণ্ডত যুটীয়া সপ্তম স্থানত পাঁচ-আণ্ডাৰ ৬৪ স্ক’ৰৰ সৈতে আগবাঢ়ি আছে।

প্ৰশ্ন ৯। ৩০ আগষ্টত কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?
ক) ৰাষ্ট্ৰীয় তেল উদ্যোগ দিৱস
খ) ৰাষ্ট্ৰীয় পেট্ৰ’ল উদ্যোগ দিৱস
গ) ৰাষ্ট্ৰীয় ডাঙৰ উদ্যোগ দিৱস
ঘ) ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগ দিৱস

উত্তৰ:- ঘ) ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগ দিৱস – ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগ দিৱস ৩০ আগষ্টত উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটো বিশেষকৈ ক্ষুদ্ৰ ঔদ্যোগিক ব্যৱসায়ক অনুপ্ৰেৰিত আৰু প্ৰচাৰ কৰাৰ বাবে সমৰ্পিত। ই ক্ষুদ্ৰ পৰিমাণৰ বাণিজ্য উদ্যোগৰ বিকাশত সহায় কৰে।

• Current Affairs 2021 in Assamese language – 29 August, 2021

• Assam History GK Question and Answer in Assamese language

• আমাক ফেচবুকত লগ পাবলৈ:- ক্লি’ক কৰক

• আমাক টেলিগ্ৰামত লগ পাবলৈ:- ক্লি’ক কৰক