SSC GD Current Affairs 2021 in Assamese language – Assam Police Current Affairs 2021 in Assamese language

SSC GD Current Affairs 2021 in Assamese language - Assam Police Current Affairs 2021 in Assamese language 

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আশা কৰোঁ আপোনালোকে আজিৰ আমাৰ এই অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১ ৰ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰৰ তথ্য ৰাজিৰ পৰা সামান্য হ’লেও উপকৃত হ’ব। বিশেষভাৱে এই প্ৰশ্নোত্তৰবোৰ সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিশেষভাৱে লাভজনক। যদি আমাৰ আজিৰ এই সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটা পঢ়ি আপোনাৰ সঁচাকৈয়ে ভাল লাগে তেন্তে আপুনি যিমান পাৰে সিমানেই শ্বেয়াৰ কৰক, যাতে অইন লোকসকলেও এই তথ্য ৰাজিৰ পৰা কিবা এটা নজনা কথা জানি উপকৃত হ’ব পাৰে। লগতে আপোনাৰ সাধাৰণ জ্ঞানৰ ফলাফল যদি বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিচাৰিছে, তেনেহ’লে এদিনত কমেও এবাৰ হ’লেও আপোনাক আমাৰ ৱেবছাইটলৈ আহিবলৈ অনুৰোধ জনাইছোঁ। তলত আমাৰ টেলিগ্ৰাম গ্ৰুপৰ লিংকো শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে। তাতো নিতৌ কুইজ প্ৰচাৰ কৰি থকা হয়, আগ্ৰহী হ’ল যোগদান কৰিব পাৰে।

আমাৰ টেলিগ্ৰাম:- JOIN NOW 

Assam Police Current Affairs 2021-2022 in Assamese language – Assamese Current Affairs 2021

প্ৰশ্ন ১। দেশৰ প্ৰথম সমকামী ন্যায়াধীশ হ’বলৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ কলেজিয়ামে কাক অনুমোদন জনাইছে?

উত্তৰ:- দেশৰ প্ৰথম সমকামী ন্যায়াধীশ হ’বলৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ কলেজিয়ামে সৌৰভ কৃপাল অনুমোদন জনাইছে।

প্ৰশ্ন ২। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি অৰ্থাৎ ১৬ নবেম্বৰত কোনটো এক্সপ্ৰেছৱে উদ্বোধন কৰিলে?

উত্তৰ:- প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি অৰ্থাৎ ১৬ নবেম্বৰত পূৰ্বাঞ্চল এক্সপ্ৰেছৱে উদ্বোধন কৰিলে।

প্ৰশ্ন ৩। শেহতীয়াকৈ ৯১ বছৰ বয়সত মৃত্যু হোৱা বিশিষ্ট হিন্দী লেখক গৰাকীৰ নাম কি আছিল?

উত্তৰ:- শেহতীয়াকৈ ৯১ বছৰ বয়সত মৃত্যু হোৱা বিশিষ্ট হিন্দী লেখক গৰাকীৰ নাম মান্নু ভাণ্ডাৰী আছিল।

প্ৰশ্ন ৪। অৰুণাচল প্ৰদেশ চৰকাৰে কোনটো পখিলাক ৰাজ্যিক পখিলা হিচাপে ঘোষণা কৰিছে?

উত্তৰ:- অৰুণাচল প্ৰদেশ চৰকাৰে কেশৰ-ই-হিন্দ নামৰ পখিলাটোক ৰাজ্যিক পখিলা হিচাপে ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৫। কোনটো ফুটৱেৰ ব্ৰেণ্ডে ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ নৱনিযুক্ত প্ৰশিক্ষক ৰাহুল দ্ৰাবিড়ক ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে নিযুক্তি দিছে?

উত্তৰ:- প্লেটো নামৰ ফুটৱেৰ ব্ৰেণ্ডে ভাৰতীয় ক্ৰিকেট দলৰ নৱনিযুক্ত প্ৰশিক্ষক ৰাহুল দ্ৰাবিড়ক ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে নিযুক্তি দিছে।

প্ৰশ্ন ৬। হিতাধিকাৰীসকলক পোনপটীয়াকৈ আইনী পৰামৰ্শ আৰু পৰামৰ্শ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুৱে কোনটো এপ মুকলি কৰিছে?

উত্তৰ:- হিতাধিকাৰীসকলক পোনপটীয়াকৈ আইনী পৰামৰ্শ আৰু পৰামৰ্শ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুৱে টেলি আইন নামৰ এপটো মুকলি কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। স্পেনিছ অভিনেতা ডেনিয়েল ব্ৰুহলক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ কোন কাৰ্যসূচীৰ বাবে শুভকাংশীৰ হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছে?

উত্তৰ:- স্পেনিছ অভিনেতা ডেনিয়েল ব্ৰুহলক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিশ্ব খাদ্য কাৰ্যসূচীৰ বাবে শুভকাংশীৰ হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। কোনটো কোম্পানী ইয়াৰ অংশীদাৰসকলৰ বাবে ব্যৱসায়িক শ্বেয়াৰ হোল্ডিং কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰা বিশ্বৰ প্ৰথম কোম্পানী হৈ পৰিছে?

উত্তৰ:- ভাৰত পে নামৰ কোম্পানীটো ইয়াৰ অংশীদাৰসকলৰ বাবে ব্যৱসায়িক শ্বেয়াৰ হোল্ডিং কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰা বিশ্বৰ প্ৰথম কোম্পানী হৈ পৰিছে।

প্ৰশ্ন ৯। সমগ্ৰ দেশতে আজিৰ দিনটোত অৰ্থাৎ ১৬ নৱেম্বৰত কি দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়?

উত্তৰ:- সমগ্ৰ দেশতে আজিৰ দিনটোত অৰ্থাৎ ১৬ নৱেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেছ দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়।

১০। গৃহ মন্ত্ৰালয়ে ইউএপিএৰ অধীনত জাকিৰ নায়েকৰ কোনটো ভেটিৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৫ বছৰৰ বাবে বৃদ্ধি কৰিছে?

উত্তৰ:- গৃহ মন্ত্ৰালয়ে ইউএপিএৰ অধীনত জাকিৰ নায়েকৰ ইছলামিক গৱেষণা ফাউণ্ডেচন ভেটিটোৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৫ বছৰৰ বাবে বৃদ্ধি কৰিছে।

লগতে পঢ়ক

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰলৈ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰসমূহ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰি প্ৰদান কৰোঁ। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনালোকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল।