Today Assam Current Affairs in Assamese language 

Today Assam Current Affairs in Assamese language

Assam Current Affairs in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। কোন খন ৰাজ্যই Vatan Prem Yojana আৰম্ভ কৰিছে?
ক) মহাৰাষ্ট্ৰ
খ) পশ্চিম বংগ
গ) অসম
ঘ) গুজৰাট

উত্তৰ:- ঙ) গুজৰাট – গুজৰাট চৰকাৰে ঘোষণা কৰে যে তেওঁলোকে ২০২২ চনৰ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত অনাবাসী গুজৰাটীসকলৰ সৈতে যুটীয়াভাৱে ১,০০০ কোটি টকাৰ ৰাজহুৱা কল্যাণমূলক প্ৰকল্প হাতত লোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। প্ৰকল্পসমূহ ৰাজ্য চৰকাৰৰ ‘বতন প্ৰেম যোজনা‘ (Vatan Prem Yojana) ৰ অধীনত হ’ব।

প্ৰশ্ন ২। অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে কাক অৰ্থনৈতিক উপদেষ্টা হিচাপে নিযুক্তি দিছে?
ক) কুলদিপ সিং
খ) জে বি মহাপাত্ৰ
গ) ৰজনীশ কুমাৰ
ঘ) টি ভি নৰেন্দ্ৰন

উত্তৰ:- গ) ৰজনীশ কুমাৰ – অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ৰজনীশ কুমাৰক ইয়াৰ অৰ্থনৈতিক উপদেষ্টা হিচাপে নিযুক্তি দিছে। এছ.বি.আই. ৰ এজন প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ (SBI Chairman), ৰজনীশ কুমাৰৰ কেবিনেট পদবীত কাৰ্যকাল দুবছৰৰ বাবে।

প্ৰশ্ন ৩। G20 ৰ বাবে কাক ভাৰতৰ শ্বেৰ্পা হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) নৰেন্দ্ৰ মোডী
খ) পীয়ুষ গোৱেল
গ) ৰাজনাথ সিং
ঘ) ড০ হৰ্ষ বৰ্ধন

উত্তৰ:- খ) পীয়ুষ গোৱেলবাণিজ্য আৰু উদ্যোগ মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলক জি-২০ ৰ বাবে ভাৰতৰ শ্বেৰ্পা হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। যি হৈছে এক প্ৰভাৱশালী গোট যি বিশ্বৰ মুখ্য অৰ্থনীতিসমূহক একত্ৰিত কৰে। ভাৰতে ২০২২ চনৰ ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা জি-২০ প্ৰেচিডেন্সি অনুষ্ঠিত কৰিব আৰু প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০২৩ চনত জি-২০ নেতা সন্মিলন আহ্বান কৰিব। ভাৰত ২০১৯ চনত আৰম্ভ হোৱাৰ পৰাই জি-২০ ৰ সদস্য হৈ আছে।

প্ৰশ্ন ৪। আয়কৰ আপীল ন্যায়াধিকৰণৰ কাৰ্যবাহী সভাপতি (President of Income Tax Appellate Tribunal) হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) ঈশ্বৰ চান্দ দত্ত
খ) গোপী কিশোৰ
গ) ৱাই এছ ৰেড্ডী
ঘ) জি.এছ. পান্নু

উত্তৰ:- ঙ) জি.এছ. পান্নু – চৰকাৰে জি.এছ. পান্নুক আয়কৰ আপীল ন্যায়াধিকৰণৰ (President of Income Tax Appellate Tribunal) কাৰ্যবাহী সভাপতি হিচাপে নিযুক্তি দিছে। জি. এছ. পান্নু বৰ্তমান নতুন দিল্লীৰ আই.টি.এ.টি.-ৰ এজন উপ-সভাপতি আৰু নিয়মীয়া ৰাষ্ট্ৰপতি নিযুক্তিলৈকে ৬ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱালৈকে আই.টি.এ.টি.-ৰ কাৰ্যবাহী সভাপতি হ’ব।

প্ৰশ্ন ৫। Gita Govinda: Jaydeva’s Divine Odyssey নামৰ কিতাপ খনৰ লেখকৰ নাম কি?
ক) ৰোশনি ত্ৰিপাঠী
খ) উৎপল কে বেনাৰ্জী
গ) সঞ্জয় কুমাৰ
ঘ) ৰিংকু শৰ্মা

উত্তৰ:- খ) উৎপল কে বেনাৰ্জীকেন্দ্ৰীয় সংস্কৃতি মন্ত্ৰী শ্ৰী কিষাণ ৰেড্ডী গংগাপুৰমে ড° উৎপল কে বেনাৰ্জীৰ দ্বাৰা ৰচিত “গীতা গোবিন্দা: জয়দেৱৰ ডিভাইন অডিচি” শীৰ্ষক এখন কিতাপ মুকলি কৰিছে।

• Assam Police Constable Mock Test

প্ৰশ্ন ৬। কোনটো বেংকে WisePOSGo POS device মুকলি কৰিছে?
ক) কৰ্ণাটক বেংক
খ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ বেংক
গ) বিহাৰ ষ্টেট বেংক
ঘ) কুৰমঞ্চল বেংক

উত্তৰ:- ক) কৰ্ণাটক বেংক – কৰ্ণাটক বেংকে ইয়াৰ ব্যৱসায়িক গ্ৰাহকসকলৰ বাবে ব্যৱসায়িক পৰিশোধ প্ৰক্ৰিয়া কৰাৰ বাবে ‘ৱাইজপিঅ’এছজিঅ‘ (WisePOSGo) বুলি অভিহিত কৰা এক অল-ইন-ৱান পইণ্ট-অফ-চেলছ (POS) চুইপিং মেচিন মুকলি কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। কোনটো বেংকে MSMEs বোৰক ঋণ সমৰ্থন প্ৰদান কৰিবলৈ NSIC ৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে?
ক) আইচিআইচিআই বেংক
খ) এইচডিএফচি বেংক
গ) কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংক
ঘ) এক্সিছ বেংক

উত্তৰ:- খ) এইচডিএফচি বেংক – এইচডিএফচি বেংক ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগ (MSME) খণ্ডক ঋণ সমৰ্থন প্ৰদান কৰাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগ নিগমৰ (NSIC) সৈতে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৮। কোন মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা প্ৰণা পৰ্টেল (PRANA portal) মুকলি কৰা হৈছে?
ক) মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰী
খ) গৃহ মন্ত্ৰী
গ) শিক্ষা মন্ত্ৰী
ঘ) পৰিৱেশ মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- ঘ) পৰিৱেশ মন্ত্ৰালয়কেন্দ্ৰীয় পৰিৱেশ, বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰী ভূপেন্দ্ৰ যাদৱে সমগ্ৰ দেশৰ ১৩২ খন চহৰত বায়ু প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে PRANA নামৰ এটা পৰ্টেল মুকলি কৰে।

প্ৰশ্ন ৯। শেহতীয়াকৈ পদত্যাগ কৰা উত্তৰাখণ্ডৰ ৰাজ্যপাল জনৰ নাম কি?
ক) বনৱাৰী লাল যোশী
খ) বেবী ৰাণী মৌৰ্য
গ) আজিজ কুৰেছি
ঘ) কৃষ্ণ কান্ত পল

উত্তৰ:- খ) বেবী ৰাণী মৌৰ্যউত্তৰাখণ্ডৰ ৰাজ্যপাল বেবী ৰাণী মৌৰ্যই ব্যক্তিগত কাৰণ উল্লেখ কৰি তেওঁৰ কাৰ্যকাল সম্পূৰ্ণ কৰাৰ প্ৰায় দুবছৰ আগতে এই পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১০। ভাৰতৰ আটাইতকৈ ওখ বায়ু বিশুদ্ধকৰণ টাৱাৰ কোনটো, যিটো কেন্দ্ৰীয় শাসিত ৰাজ্যত স্থাপন কৰা হৈছে?
ক) চণ্ডিগড়
খ) হিমাচল প্ৰদেশ
গ) দিল্লী
ঘ) গুজৰাট

উত্তৰ:- ক) চণ্ডিগড়ভাৰতৰ আটাইতকৈ ওখ বায়ু বিশুদ্ধকৰণ টাৱাৰটো কেন্দ্ৰীয় শাসিত ৰাজ্য চণ্ডিগড়ত উদ্বোধন কৰা হৈছে। টাৱাৰটো Pious Air Pvt Limited ৰ দ্বাৰা পৰিবহন চক, চেক্টৰ ২৬ ত চণ্ডিগড় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ সমিতিৰ (Chandigarh Pollution Control Committee) উদ্যোগত স্থাপন কৰা হৈছে।

• Today Current Affairs in Assamese language

• আমাৰ Facebook 👈 ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ Telegram 👈 ক্লি’ক কৰক