Today Current Affairs in Assamese languageAssamese Current Affairs 2021

Today Current Affairs in Assamese language

Today Current Affairs in Assamese language – 12 August

প্ৰশ্ন ১। ভাৰতীয় কুস্তি ফেডাৰেশ্যনে শেহতীয়াকৈ অনুশাসনহীনতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা গোচৰত কোনজন খেলুৱৈক অস্থায়ীভাৱে নিলম্বন কৰিছে?
ক) গীতা ফোগাট
খ) সুশীল কুমাৰ
গ) বিনেশ ফোগাট
ঘ) দুতি চন্দ্ৰ

উত্তৰ:- গ) বিনেশ ফোগাটভাৰতীয় কুস্তি ফেডাৰেশ্যনে শেহতীয়াকৈ অনুশাসনহীনতা সম্পৰ্কীয় এটা গোচৰত বিনেশ ফোগাটক সাময়িকভাৱে নিলম্বন কৰিছে। টকিঅ’ অলিম্পিককোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলবেলাৰুছৰ খেলুৱৈৰ হাতত বিনেশ ফোগাট পৰাজিত হৈছিল।

প্ৰশ্ন ২। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে “ফেচলেছ ট্ৰান্সপোৰ্ট চাৰ্ভিচেছ” আৰম্ভ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?
ক) মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ
খ) কেৰালা চৰকাৰ
ঘ) পঞ্জাৱ চৰকাৰ
ঘ) দিল্লী চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) দিল্লী চৰকাৰ – দিল্লী চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ সকলো ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ, পঞ্জীয়ন আৰু অনুমতি সম্পৰ্কীয় সেৱা অনলাইনত অনাৰ উদ্দেশ্যৰে “ফেচলেছ ট্ৰান্সপোৰ্ট চাৰ্ভিচেছ” আৰম্ভ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে আই পি ইষ্টেট কাৰ্যালয়ত এক অনুষ্ঠানত ৩৩ টা মুখ বিহীন সেৱা আৰম্ভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। কোন বছৰৰ ভিতৰত চীনে কাৰ্বন নিৰপেক্ষ হোৱাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে?
ক) ২০২৫ চনত
খ) ২০৩০ চনত
গ) ২০৬০ চনত
ঘ) ২০৭০ চনত

উত্তৰ:- গ) ২০৬০ চনত – চীনে শেহতীয়াকৈ ২০৬০ চনৰ ভিতৰত কাৰ্বন নিৰপেক্ষ হোৱাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে কিয়নো চীনৰ ঔদ্যোগিকৰণে কাৰ্বন ডাই অক্সাইডকো সৰ্ববৃহৎ এমিটাৰ কৰি তুলিছে। কাৰ্বন নিৰপেক্ষ মানে যিমান সম্ভৱ কাৰ্বন ডাই অক্সাইড নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰা আৰু যাক আঁতৰ কৰিব নোৱাৰি।

প্ৰশ্ন ৪। ভাৰতৰ কোন খন ৰাজ্যত নিৰ্মাণ কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় সামুদ্ৰিক ঐতিহ্য কমপ্লেক্সক আন্তৰ্জাতিক পৰ্যটন স্থল হিচাপে বিকশিত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে?
ক) কেৰালা
খ) পশ্চিম বংগ
গ) গুজৰাট
ঘ) পাঞ্জাৱ

উত্তৰ:- গ) গুজৰাট – গুজৰাটৰ লোথালত থকা ৰাষ্ট্ৰীয় সামুদ্ৰিক ঐতিহ্য কমপ্লেক্সআন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যটন স্থলী হিচাপে বিকশিত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে। এইটো ভাৰতৰ সামুদ্ৰিক ঐতিহ্যৰ প্ৰতি সমৰ্পিত হ’ব। ইয়াক ভাৰতৰ সামুদ্ৰিক ঐতিহ্য প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব। ই ৪০০ একৰ এলেকা সামৰি ল’ব।

প্ৰশ্ন ৫। বিশ্ব যুৱ উন্নয়ন সূচক, ২০২০ ত ভাৰতে কোন স্থানত আছে?
ক) ১৫ তম
খ) ৭০ তম
গ) ১২০ তম
ঘ) ১২২ তম

উত্তৰ:- ঘ) ১২২ তমকমনৱেলথ সচিবালয়ে ১৮১ খন দেশৰ বাবে যুৱ বিকাশৰ ত্ৰিবাৰ্ষিক ৰেংকিং (গোলকীয় যুৱ উন্নয়ন সূচক, ২০২০)ত ভাৰতক ১২২ তম স্থান দিছে। ছিংগাপুৰে প্ৰথমবাৰৰ বাবে এই সূচীত প্ৰথম স্থান লাভ কৰিছে। ছিংগাপুৰৰ পিছত আছে স্লোভেনিয়া, নৰৱে, মাল্টা আৰু ডেনমাৰ্ক। ই ২৭ টা সূচকৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নম্বৰ প্ৰদান কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে সাক্ষৰতা আৰু ভোটদান।

প্ৰশ্ন ৬। ১২ আগষ্টত সমগ্ৰ বিশ্বত কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?
ক) আন্তৰ্জাতিক শিক্ষা দিৱস
খ) আন্তৰ্জাতিক স্বাস্হ্য দিৱস
গ) আন্তৰ্জাতিক যুৱ দিৱস
ঘ) আন্তৰ্জাতিক যোগ দিৱস

উত্তৰ:- গ) আন্তৰ্জাতিক যুৱ দিৱস – ১২ আগষ্ট সমগ্ৰ বিশ্বতে আন্তৰ্জাতিক যুৱ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। এই দিনটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০ চনত উদযাপন কৰা হৈছিল। এই দিনটোৰ অৰ্থ হৈছে যে চৰকাৰে যুৱসকলৰ সমস্যা আৰু তেওঁলোকে কি কয় তাৰ প্ৰতি মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰে। যিকোনো দেশৰ যুৱপ্ৰজন্ম সেই দেশৰ উন্নয়নৰ এক শক্তিশালী আধাৰ।

প্ৰশ্ন ৭। চৰকাৰী ই-মাৰ্কেটপ্লেচে কোনটো সহযোগিতাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজহুৱা ক্ৰয় সন্মিলনৰ পঞ্চম সংস্কৰণ আয়োজন কৰিছে?
ক) কনফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়ান
খ) চাইন্স ফেডাৰেচন ইণ্ডিয়ান
গ) উইমেন ফেডাৰেচন ইণ্ডিয়ান
ঘ) ইণ্ডাষ্ট্ৰী ফেডাৰেচন ইণ্ডিয়ান

উত্তৰ:- ঘ) ইণ্ডাষ্ট্ৰী ফেডাৰেচন ইণ্ডিয়ান – ইণ্ডাষ্ট্ৰী ফেডাৰেচন ইণ্ডিয়ান তথা ভাৰতীয় উদ্যোগ পৰিষদ সহযোগত চৰকাৰী ই-মাৰ্কেটপ্লেচে ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজহুৱা ক্ৰয় সন্মিলনৰ পঞ্চম সংস্কৰণআয়োজন কৰিছে। “প্ৰযুক্তি সক্ষম চৰকাৰী ক্ৰয় – দক্ষতা, স্বচ্ছতা আৰু সামগ্ৰিকতাৰ দিশত” শীৰ্ষক বিষয়বস্তুৰ ওপৰত এই সন্মিলনৰ আয়োজন কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। ভাৰত আৰু কোন খন দেশৰ মাজত আল-মোহাদ আল-হিন্দী ২০২১ অনুশীলনৰ অনুষ্ঠিত হৈছে?
ক) জাপানি
খ) ইৰাক
গ) চৌদি আৰৱ
ঘ) ইৰান

উত্তৰ:- গ) চৌদি আৰৱ – ভাৰত আৰু চৌদি আৰবে শেহতীয়াকৈ আল-মোহাদ আল-হিন্দী ২০২১ নামৰ প্ৰথম নৌ-অনুশীলন অনুষ্ঠিত কৰিছে। ভাৰতৰ নিৰ্দেশিত মিছাইল ধ্বংসকাৰী আইএনএছ কোচি এই অনুশীলনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ চৌদি আৰৱত উপস্থিত হৈছে।

• Assamese Current Affairs 2021 – 11 August, 2021

• Assamese Current Affairs 2021 – 10 August, 2021

• আমাৰ Telegram:- Click Here