Today Current Affairs in Assamese language 

Today Current Affairs in Assamese language 

Current Affairs of Assam 2021 in Assamese languageCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language

Today Current Affairs in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। শেহতীয়াকৈ সময় সীমাৰ আগতে আমেৰিকাই কোন খন দেশত ইয়াৰ ২০ বছৰ পুৰণি যুদ্ধৰ সমাপ্তি ঘোষণা কৰিছে?
ক) জাপান
খ) চীন
গ) ইৰাক
ঘ) আফগানিস্তান

উত্তৰ:-ঘ) আফগানিস্তান – আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই শেহতীয়াকৈ সময়সীমাৰ আগতে আফগানিস্তানত ইয়াৰ ২০ বছৰ পুৰণি যুদ্ধৰ সমাপ্তি ঘোষণা কৰিছে। আমেৰিকাই ৯/১১ ৰ ২০ তম বাৰ্ষিকীৰ ঠিক আগতে আমেৰিকাৰ দীৰ্ঘতম যুদ্ধৰ আনুষ্ঠানিক সমাপ্তি ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ২। ৰাষ্ট্ৰীয় দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৰ্তৃপক্ষ আৰু কোনটো আই আই টি প্ৰতিষ্ঠানে প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ পূৰ্বানুমান কৰিবলৈ এটা এপ বিকশিত কৰিছে?
ক) আইআইটি দিল্লী
খ) আইআইটি পুনে
গ) আইআইটি মাদ্ৰাজ
ঘ) আইআইটি ৰুড়কী

উত্তৰ:- ঘ) আইআইটি ৰুড়কী – ৰাষ্ট্ৰীয় দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৰ্তৃপক্ষ আৰু আইআইটি ৰুড়কীয়ে শেহতীয়াকৈ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ পূৰ্বানুমান কৰিবলৈ এটা এপ বিকশিত কৰিছে। একে সময়তে, উত্তৰাখণ্ড কেবিনেটে প্ৰতিটো অঞ্চলত বৰষুণৰ পৰিমাণ ব্যাখ্যা কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। ভাৰতীয় ৰেলৰ কোনটো শাখাই দাৰ্জিলিং হিমালয়ান ৰেলপথত “জংঘল চাহ টয় ট্ৰেইন চাফাৰী” আৰম্ভ কৰিছে?
ক) দক্ষিণ পূব ৰেলৱে
খ) উত্তৰ পূব সীমান্ত ৰেলৱে
গ) পশ্চিম ৰেলৱে
ঘ) পূব মধ্য ৰেলৱে

উত্তৰ:- খ) উত্তৰ-পূব সীমান্ত ৰে’লৱে – ভাৰতীয় ৰে’লৱেৰ শাখা উত্তৰ-পূব সীমান্ত ৰে’লৱেই শেহতীয়াকৈ দাৰ্জিলিং হিমালয়ান ৰে’লপথত “জংঘল চাহ পুতলা ৰেল চাফাৰী” মুকলি কৰিছে। যিটো পশ্চিম বংগৰ শিলিগুৰি জংচনৰ পৰা ৰংটং ষ্টেচনলৈ চলিব। যদিও আগতে আৰম্ভ কৰা ঐতিহ্যবাহী পুতলা ৰেল সেৱা পশ্চিম বংগৰ নিউ জলপাইগুৰি আৰু দাৰ্জিলিঙৰ মাজত পুনৰ আৰম্ভ হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। হাৰিয়ানাৰ সোনেপতৰ ২৩ বছৰীয়া সুমিত এণ্টিলে টকিঅ’ পেৰালিম্পিকত কোন বিধ খেলত সোণৰ পদক লাভ কৰিছিল?
ক) হকী
খ) বক্সিং
গ) জেভেলিন থ্ৰো
ঘ) শ্বুটিং

উত্তৰ:- গ) জেভেলিন থ্ৰো – হাৰিয়ানাৰ সোনেপতৰ ২৩ বছৰীয়া সুমিত এণ্টিলে টকিঅ’ পেৰালিম্পিকত জেভলিন থ্ৰোত ভাৰতৰ হৈ সোণৰ পদক অৰ্জন কৰিছে। তেওঁ ৬৮.৫৫ মিটাৰ দলিয়াই বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িছে। এই সাফল্যৰ বাবে হাৰিয়ানা চৰকাৰে তেওঁক ৬ কোটি টকাৰ পুৰস্কাৰ ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে খৰাং ক্ষতিগ্ৰস্ত কৃষকসকলক প্ৰতি একৰত ৯০০০ টকা ঘোষণা কৰিছে?
ক) কেৰালা চৰকাৰ
খ) গুজৰাট চৰকাৰ
গ) পঞ্জাৱ চৰকাৰ
ঘ) ছত্তীশগড় চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) ছত্তীশগড় চৰকাৰ – ছত্তীশগড় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ৰাজীৱ গান্ধী কিষাণ ন্যায় যোজনাৰ অধীনত ৰাজ্যখনৰ খৰাং পীড়িত কৃষকসকলক প্ৰতি একৰত ৯০০০ টকা ঘোষণা কৰিছে। চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে শস্যৰ বিবিধকৰণক উৎসাহিত কৰা আৰু এলেকা আৱৰণ, উৎপাদন আৰু উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰা।

প্ৰশ্ন ৬। প্ৰসিদ্ধ বঙালী লেখক বুদ্ধদেৱ গুহাৰ অলপতে কিমান বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে?
ক) ৭৫ বছৰ
খ) ৮৫ বছৰ
গ) ৯০ বছৰ
ঘ) ৯৫ বছৰ

উত্তৰ:- খ) ৮৫ বছৰ – এগৰাকী প্ৰখ্যাত বাঙালী লেখক আৰু গল্পকাৰ বুদ্ধদেৱ গুহাৰ শেহতীয়াকৈ ৮৫ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে। কৰোনা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত সমস্যাৰ বাবে তেওঁ অলপতে যোৱা নিশা মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। ১৯৭৬ চনত আনন্দ বঁটা ৰ উপৰিও তেওঁৰ আশ্চৰ্যকৰ কামৰ বাবে তেওঁক কেইবাটাও বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে, তাৰ পিছত শিৰোমান বঁটা আৰু শৰৎ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৭। বেংক অফ বৰোদা ইডি শান্তি লাল জৈনক শেহতীয়াকৈ কোনটো বেংকৰ নতুন MD আৰু CEO হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) বেংক অফ ইণ্ডিয়া
খ) ইণ্ডিয়ান বেংক
গ) কানাৰা বেংক
ঘ) ষ্টেট বেংক অফ ইণ্ডিয়া

উত্তৰ:- খ) ইণ্ডিয়ান বেংক – বেংক অফ বৰোদা ইডি শান্তি লাল জৈনক শেহতীয়াকৈ ইণ্ডিয়ান বেংকৰ নতুন এমডি আৰু চিইঅ’ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। নিযুক্তিটো তেওঁ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ দিনৰ পৰা ১ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখৰ পৰা তিনি বছৰৰ বাবে হ’ব।

প্ৰশ্ন ৮। প্ৰতি বছৰে ১ ৰ পৰা ৭ ছেপ্টেম্বৰলৈ সমগ্ৰ ভাৰতত কোনটো ৰাষ্ট্ৰীয় সপ্তাহ পালন কৰা হয়?
ক) ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান সপ্তাহ
খ) ৰাষ্ট্ৰীয় জ্ঞান সপ্তাহ
গ) ৰাষ্ট্ৰীয় পুষ্টি সপ্তাহ
ঘ) ৰাষ্ট্ৰীয় স্তন্যপান সপ্তাহ

উত্তৰ:- গ) ৰাষ্ট্ৰীয় পুষ্টি সপ্তাহ – ৰাষ্ট্ৰীয় পুষ্টি সপ্তাহ (NNW) প্ৰতি বছৰে ১ ৰ পৰা ৭ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত সমগ্ৰ ভাৰতত পালন কৰা হয়। এই উপলক্ষে ভাৰত চৰকাৰৰ মহিলা আৰু শিশু বিকাশ, খাদ্য আৰু পুষ্টি পৰিষদ মন্ত্ৰালয়ে আৰম্ভ কৰা এক বাৰ্ষিক পুষ্টি কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰা হয়। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে উন্নত স্বাস্থ্যৰ বাবে পুষ্টিৰ গুৰুত্ব সংবেদনশীল কৰা।

প্ৰশ্ন ৯। ভাৰতীয় গ্ৰেণ্ডমাষ্টাৰ পি. ইনিয়ানে কোন খন চহৰত অনুষ্ঠিত নইচিয়াল ইণ্টাৰনেচনেল অপেন ২০২১ দবা টুৰ্ণামেণ্ট জিকিছে?
ক) পুনে
খ) ছংঘাই
গ) পেৰিচ
ঘ) চেন্নাই

উত্তৰ:- গ) পেৰিছ – ভাৰতীয় গ্ৰেণ্ডমাষ্টাৰ পি ইনিয়ানে পেৰিছত অনুষ্ঠিত নইচিয়াল ইণ্টাৰনেচনেল অপেন ২০২১ দবা প্ৰতিযোগিতাত বিজয়ী হৈছে। তেওঁ প্ৰথম পুৰস্কাৰ জিকাৰ পিছত ধ্ৰুপদী প্ৰতিযোগিতাত ন টা ৰাউণ্ডৰ পৰা আঠ পইণ্ট অৰ্জন কৰিছে। পি ইনিয়ানে নৱম ৰাউণ্ডত চেবাষ্টিয়ান পুচাৰক পৰাস্ত কৰি খিতাপ জয় কৰিছে।

• Current Affairs 2021 in Assamese language – 31 August, 2021

• ফেচবুকত আমাক লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক

• ফেচবুকত আমাক লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক