Today Current Affairs in Assamese language

Today Current Affairs in Assamese language

October Current Affairs in Assamese language 

DAILY QUIZ COMPETITION IN OUR TELEGRAM GROUP – Click Here

• JOIN OUR FACEBOOK GROUP – Click Here

 

প্ৰশ্ন ১। World Post Day কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?
ক) ৭ অক্টোবৰ
খ) ৮ অক্টোবৰ
গ) ৯ অক্টোবৰ
ঘ) ১০ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ৯ অক্টোবৰ – World Post Day প্ৰতি বছৰে ৯ অক্টোবৰত পালন কৰা হয়। World Post Day ৰ উদ্দেশ্য হৈছে মানুহ আৰু ব্যৱসায়ৰ দৈনন্দিন জীৱনত ডাক খণ্ডৰ ভূমিকা আৰু দেশসমূহৰ সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক বিকাশত ইয়াৰ অৱদানৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰা।

প্ৰশ্ন ২। ফিনটেক হেকাথন, ‘I-Sprint’21’ কোনটো সংগঠনে মুকলি কৰিছে?
ক) আৰবিআই
খ) আইএফএছচিএ
গ) এনপিচিআই
ঘ) নাচকম

উত্তৰ:- খ) আইএফএছচিএআন্তৰ্জাতিক বিত্তীয় সেৱা কেন্দ্ৰ প্ৰাধিকৰণ (International Financial Services Centres Authority) য়ে বিশ্বব্যাপী ফিনটেক হেকাথন শৃংখলা ‘I-Sprint’21‘ মুকলি কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। কোন খন ৰাজ্যই মিছন কৱচ কুণ্ডল নামৰ এক বিশেষ কোভিড-19 টিকাকৰণ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে?
ক) মহাৰাষ্ট্ৰ
খ) কেৰালা
গ) গুজৰাট
ঘ) ছত্তীশগড়

উত্তৰ:- ক) মহাৰাষ্ট্ৰ – মহাৰাষ্ট্ৰৰ ৰাজ্য চৰকাৰে মিছন কৱচ কুণ্ডল নামৰ এক বিশেষ কোভিড-19 টিকাকৰণ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে, যাৰ লক্ষ্য হৈছে প্ৰতিদিনে ১৫ লাখ লোকক টিকাকৰণ কৰা।

প্ৰশ্ন ৪। বিশ্ব পৰিভ্ৰমী চৰাই দিৱস কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?
ক) অক্টোবৰৰ দ্বিতীয় সোমবাৰে
খ) অক্টোবৰৰ দ্বিতীয় শনিবাৰ
গ) অক্টোবৰৰ দ্বিতীয় শুক্ৰবাৰে
ঘ) অক্টোবৰৰ প্ৰথম শুক্ৰবাৰে

উত্তৰ:- খ) অক্টোবৰৰ দ্বিতীয় শনিবাৰবিশ্ব পৰিভ্ৰমী চৰাই দিৱস (World Migratory Bird Day) ২০০৬ চনত আৰম্ভ হোৱাৰ পৰা এবছৰত দুবাৰকৈ আনুষ্ঠানিকভাৱে উদযাপন কৰা হয়। প্ৰথমতে ইয়াক মে মাহৰ দ্বিতীয় শনিবাৰে আৰু পুনৰ অক্টোবৰৰ দ্বিতীয় শনিবাৰে অনুষ্ঠিত কৰা হয়। এই দিৱস ২০২১ চনৰ ৮ মে তাৰিখে আৰু ২০২১ চনৰ ৯ অক্টোবৰ তাৰিখে পালন কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। অংশু মালিকে শেহতীয়াকৈ কোন বিধ ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতাত ভাৰতৰ হৈ ৰূপৰ পদক জিকিছিল?
ক) বেডমিণ্টন
খ) শ্বুটিং
গ) কুস্তি
ঘ) দবা

উত্তৰ:- গ) কুস্তি – ২০২১ চনৰ বিশ্ব কুস্তি চেম্পিয়নশ্বিপত, ভাৰতীয় মল্লযোদ্ধা অংশু মালিকে ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল যিহেতু তেওঁ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা ফাইনেলিষ্ট হৈছিল, আৰু লগতে ভাৰতৰ হৈ ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰা প্ৰথম মহিলা খেলুৱৈ হিচাপে পৰিচিত হৈছে।

• Assam Police Constable Mock Test 2021

প্ৰশ্ন ৬। উত্তৰাখণ্ডৰ চৌবাটিয়াত ভাৰতৰ কিমান তম ইউকে যুটীয়া কোম্পানী পৰ্যায়ৰ সামৰিক প্ৰশিক্ষণ এজেইয়া ৱাৰিয়াৰ (AJEYA WARRIOR) অনুশীলন আৰম্ভ হৈছে?
ক) ষষ্ঠ
খ) সপ্তম
গ) অষ্টম
ঘ) নৱম

উত্তৰ:- ঘ) ষষ্ঠ – উত্তৰাখণ্ডৰ চৌবাটিয়াত ভাৰতৰ ষষ্ঠ ইউকে যুটীয়া কোম্পানী পৰ্যায়ৰ সামৰিক প্ৰশিক্ষণ অনুশীলন AJEYA WARRIOR আৰম্ভ হৈছে।

প্ৰশ্ন ৭। প্ৰকৃতি আৰু জনসাধাৰণৰ বাবে উচ্চ উচ্চাকাংক্ষা মিত্ৰজোঁটত যোগদান কৰা মুখ্য উদীয়মান অৰ্থনীতিসমূহৰ BRICS ব্লকৰ ভিতৰত নিম্নলিখিত কোনখন ৰাষ্ট্ৰ প্ৰথম?
ক) ব্ৰাজিল
খ) ৰাছিয়া
গ) ভাৰত
ঘ) চীন

উত্তৰ:- গ) ভাৰত – ভাৰতে আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰকৃতি আৰু জনসাধাৰণৰ বাবে উচ্চ উচ্চাকাংক্ষা মিত্ৰজোঁটত যোগদান কৰে, যি হৈছে ৭০ খনতকৈও অধিক দেশৰ এটা গোটে ২০৩০ চনৰ ভিতৰত বিশ্বৰ কমেও ৩০ শতাংশ ভূমি আৰু মহাসাগৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে বিশ্বব্যাপী লক্ষ্য গ্ৰহণত উদগনি দিয়ে। ভাৰত হৈছে এইচ.এ.চি.-ত যোগদান কৰা মুখ্য উদীয়মান অৰ্থনীতিৰ ব্ৰিকছ (ব্ৰাজিল, ৰাছিয়া, ভাৰত, চীন আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকা) গোটৰ ভিতৰত প্ৰথম।

প্ৰশ্ন ৮। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই উপ-সাহাৰা আফ্ৰিকাৰ শিশুসকলৰ মাজত RTS,S/AS01 (RTS,S) ভেকছিনৰ ব্যাপক ব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ দিছে। RTS,S হৈছে এক ভেকছিন যি ___ ৰোগৰ বাবে কাম কৰে।
ক) এইচ.আই.ভি.
খ) চিকেন পক্স
গ) স্মল পক্স
ঘ) মেলেৰিয়া

উত্তৰ:- ঘ) মেলেৰিয়াবিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO) উপ-সাহাৰা আফ্ৰিকা আৰু মধ্যমীয়াৰ পৰা উচ্চ পি. ফালচিপেৰাম মেলেৰিয়া সংক্ৰমণ থকা অন্যান্য অঞ্চলৰ শিশুসকলৰ মাজত RTS,S/AS01 (RTS,S) মেলেৰিয়া ভেকছিনৰ ব্যাপক ব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ দিছে।

প্ৰশ্ন ৯। নিম্নলিখিত কোনটো প্ৰতিষ্ঠানে শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ বাবে ২০২১ চনৰ শিক্ষা প্ৰতিবেদন মুকলি কৰিছে: শিক্ষক নাই, শ্ৰেণী নাই?
ক) ইউনিচেফ
খ) ইউনেস্কো
গ) ইউএনইপি
ঘ) ইউএনডিপি

উত্তৰ:- খ) ইউনেস্কো – ইউনেস্কোৱে ভাৰতৰ বাবে ২০২১ ষ্টেট অফ দ্য এডুকেশ্বন প্ৰতিবেদন মুকলি কৰিছে: কোনো শিক্ষক নাই, শ্ৰেণী নাই (No Teacher, No Class)। এই প্ৰকাশনটো ইউনেস্কো নতুন দিল্লীৰ বাৰ্ষিক ফ্লেগশ্বিপ প্ৰতিবেদন আৰু ই ব্যাপক গৱেষণাৰ ওপৰত আধাৰিত।

প্ৰশ্ন ১০। ২০২১ চনত বিশ্ব পোষ্ট দিৱসৰ বিষয়বস্তু কি?
ক) উদ্ভাৱন, একত্ৰীকৰণ আৰু অন্তৰ্ভুক্তি
খ) আমি সদায়ে বিতৰণ কৰি আহিছোঁ
গ) পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে উদ্ভাৱন
ঘ) ব্যৱসায় আৰু লোকসকলক পদটো প্ৰদান কৰাৰ বাবে

উত্তৰ:- গ) পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে উদ্ভাৱন – ২০২১ চনৰ বিশ্ব পোষ্ট দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে “পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে উদ্ভাৱন”।

• Current Affairs in Assamese language – 9 October 2021 Current Affairs in Assamese language

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰ লৈ সকলো প্ৰশ্ন আৰু প্ৰদান কৰা উত্তৰবোৰ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনাকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল। লগতে, আমি ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলওঁ। ইয়াত, সকলো তথ্যসমূহ কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।