Current Affairs in Assamese languageToday Current Affairs in Assamese language

আমাৰ Assamese GK Team ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ২ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক।

Current Affairs in Assamese language

Current Affairs in Assamese language – Assam GK Current Affairs

প্ৰশ্ন ১। মাননীয় নীতিন গাডকাৰীয়ে শেহতীয়াকৈ কোন খন ৰাজ্যত কুথিৰণ সুৰংগৰ এটা মূৰ খুলিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে?
ক) ছিকিম
খ) নাগালেণ্ড
গ) বিহাৰ
ঘ) কেৰালা

উত্তৰ:- ঘ) কেৰালা – কেন্দ্ৰীয় পথ পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ মন্ত্ৰী মাননীয় নীতিন গাডকাৰীয়ে কেৰালাৰ ৰাজ্যখনৰ প্ৰথমখন পথ সুৰংগ কুথিৰণ সুৰংগৰ এটা মূৰ মুকলি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। এই কুথিৰণ সুৰংগটোৱে কেৰালাৰ তামিলনাডু আৰু কৰ্ণাটকৰ সৈতে যোগাযোগ যথেষ্ট উন্নত কৰিব, পিচি-কাৰনি বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যোৱা ১.৬ কিলোমিটাৰ দীঘল সুৰংগ।

প্ৰশ্ন ২। কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে কোন খন চহৰত উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যিক ফৰেনচিক বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছে?
ক) ইন্দোৰ
খ) লক্ষ্ণৌ
গ) কানপুৰ
ঘ) হামিৰপুৰ

উত্তৰ:- খ) লক্ষ্ণৌ– কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী শ্ৰী অমিত শ্বাহে অলপতে লক্ষ্ণৌৰ উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যিক ফৰেনচিক বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছে। ই উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যিক ফৰেনচিক বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানৰ এটা বৃহৎ পেকেজ সৃষ্টি কৰি আগবাঢ়িব। লক্ষ্ণৌত নিৰ্মাণ হ’বলগীয়া উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যিক ফৰেনচিক বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানত প্ৰায় ২০০ কোটি টকা ব্যয় কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৩। শেহতীয়াকৈ কোনে ভাৰতীয় অসামৰিক একাউণ্ট সেৱাৰ নিয়ন্ত্ৰক জেনেৰেল হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে?
ক) দীপক দাস
খ) সঞ্জিত মেহতা
গ) সুদীপ সাগৰ
ঘ) মনীষ শৰ্মা

উত্তৰ:- ক) দীপক দাস – শেহতীয়াকৈ, দীপক দাসে একাউণ্ট নিয়ন্ত্ৰক মহান (চি জি এ)ৰ ২৫ তম বিষয়া হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ এজন ১৯৮৬ বেচৰ ভাৰতীয় অসামৰিক একাউণ্ট সেৱা (আই চি এ এছ) বিষয়া আৰু লগতে ভাৰতীয় অসামৰিক একাউণ্ট সেৱাৰ চৰকাৰী একাউণ্ট আৰু বিত্ত প্ৰতিষ্ঠানৰ (আই এন জি এ এফ) প্ৰশিক্ষণ একাডেমী প্ৰতিষ্ঠানৰ সঞ্চালক।

প্ৰশ্ন ৪। জৈৱ প্ৰযুক্তি বিভাগৰ দ্বাৰা বিকশিত “Biotech-PRIDE Guidelines” নিম্নলিখিত কোনটো মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত ঘোষণা কৰা হৈছে?
ক) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
খ) বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়
গ) মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰালয়
ঘ) বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- ঘ) বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয় – কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী জীতেন্দ্ৰ সিঙে বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত জৈৱ প্ৰযুক্তি বিভাগে বিকশিত কৰা “Biotech-PRIDE Guidelines” ঘোষণা কৰিছে। ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে ভাৰতৰ কেইবাটাও গৱেষণা গোটত তথ্যৰ আদান-প্ৰদান সক্ষম কৰা আৰু গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱনক উদগনি দিয়া।

প্ৰশ্ন ৫। ৰাজ্যসভাত নাৰিকল উন্নয়ন ব’ৰ্ড (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২১ গৃহীত হোৱাৰ পিছত ব’ৰ্ডৰ কিমানজন সদস্য ৪ ৰ পৰা বৃদ্ধি হৈ কিমানজন হৈছে?
ক) ৫ জন সদস্য
খ) ৬ জন সদস্য
গ) ৭ জন সদস্য
ঘ) ৮ জন সদস্য

উত্তৰ:- খ) ৬ জন সদস্য – ৰাজ্যসভাত নাৰিকল উন্নয়ন ব’ৰ্ড (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২১ গৃহীত হোৱাৰ পিছত, পৰিষদৰ সদস্যৰ সংখ্যা ৪ ৰ পৰা ৬ লৈ বৃদ্ধি পাইছে। বিধেয়কখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে নাৰিকল উন্নয়ন ব’ৰ্ডৰ অধ্যক্ষক এজন অ-কাৰ্যবাহী সঞ্চালক হিচাপে গঢ়ি তোলা। আনহাতে গুজৰাট আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যসমূহে তেওঁলোকৰ প্ৰতিনিধিসকলক পৰিষদলৈ মনোনীত কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

প্ৰশ্ন ৬। পুনেৰ চিৰাম ইনষ্টিটিউট অৱ ইণ্ডিয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক চাইৰাছ পুনাৱালাক কোনটো পুৰস্কাৰৰ বাবে মনোনীত কৰা হৈছে?
ক) মহাত্মা গান্ধী বঁটা
খ) ৰাজীৱ গান্ধী বঁটা
গ) লোকমান্য তিলক বঁটা
ঘ) ইন্দিৰা গান্ধী বঁটা

উত্তৰ:- গ) লোকমান্য তিলক বঁটা – পুনেৰ চিৰাম ইনষ্টিটিউট অৱ ইণ্ডিয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক চাইৰাছ পুনাৱালাক ক’ৰোনা মহামাৰীৰ সময়ত তেওঁৰ কামৰ বাবে সন্মানীয় ৰাষ্ট্ৰীয় লোকমান্য তিলক বঁটা ২০২১ ৰ বাবে মনোনীত কৰা হৈছে। ভাৰতীয় চিৰাম ইনষ্টিটিউটে কভিশ্বিল্ড ভেকছিন প্ৰস্তুত কৰি আৰু তাৰ পিছত দেশৰ নাগৰিকসকলক সুলভ মূল্যত ঔষধ প্ৰদান কৰি বহুলোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। ভাইচ এডমিৰেল এছ. এন. ঘোৰামদেক কোন ভাৰতীয় সেনাৰ নতুন উপ-প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) নৌ সেনা
খ) বায়ু সেনা
গ) স্হল সেনা
ঘ) এইবোৰৰ একো নহয়

উত্তৰ:- ক) নৌ সেনা – ভাইচ এডমিৰেল এছ. এন. ঘোৰামদেক ভাৰতীয় নৌ সেনাৰ নতুন উপ-প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। তেওঁ ভাইচ এডমিৰেল জি অশোক কুমাৰৰ পৰা নৌ সেনাৰ উপ-প্ৰধান হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে, যি ৩৯ বছৰৰ চাকৰিৰ পিছত অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছে। তেখেতক ১৯৮৪ চনৰ ১ জানুৱাৰী তাৰিখে নৌ সেনাত নিযুক্তি দিয়া হৈছিল এজন নেভিগেচন আৰু নিৰ্দেশনা বিশেষজ্ঞ হিচাপে।

প্ৰশ্ন ৮। কোনখন দেশ আগষ্ট মাহৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছে?
ক) জাপান
খ) শ্ৰীলংকা
গ) মালদ্বীপ
ঘ) ভাৰত

উত্তৰ:- ঘ) ভাৰত – ভাৰত এই বছৰৰ আগষ্ট মাহৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ নিৰ্বাচিত হৈছে। ভাৰতে সন্ত্ৰাসবাদ, সামুদ্ৰিক নিৰাপত্তা আৰু শান্তিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজৰ তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ ক্ষেত্ৰত বিভিন্ন অনুষ্ঠান আয়োজন কৰিব। নিৰাপত্তা পৰিষদৰ অস্থায়ী সদস্য হিচাপে ভাৰতৰ দুবছৰীয়া কাৰ্যকাল ২০২১ চনৰ ১ জানুৱাৰী তাৰিখে আৰম্ভ হৈছিল।

• Current Affairs in Assamese language – 1st August, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here