আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাসToday History in Assamese language

আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস - Today History in Assamese language

আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ১ আগষ্ট ২০২১

আজিৰ ইতিহাস, ১ আগষ্টৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু ঐতিহাসিক ঘটনাসমূহ

আজি ১ আগষ্ট, ভাৰত আৰু বিশ্বত এনে বহুতো ঘটনা ঘটিছিল যিবোৰ ইতিহাসৰ পৃষ্ঠাত নাম দিয়া হৈছে (আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ১ আগষ্ট ২০২১)। প্ৰায়ে আপোনালোক সকলোৱে ইতিহাসৰ বিষয়ে বহুতো ঐতিহাসিক ঘটনাৰ বিষয়ে পঢ়িছে। যিবোৰ ১ আগষ্টৰ ইতিহাসৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ১ আগষ্টৰ আজিৰ দিনটোত দেশ আৰু বিশ্বৰ ইতিহাসত কি বিশেষ ঘটনা সংঘটিত হৈছিল সেই সম্পৰ্কে আমি আজিৰ এই পোষ্টটিত উল্লেখ কৰিলোঁ। নিতৌ যদি আপোনাৰলোকে আমাৰ এই ৱেৱছাইটত এনেকুৱা ধৰণৰ পোষ্ট লগতে সম্পূৰ্ণ অসমীয়াত কুইজ, সাধাৰণ জ্ঞানসমূহ পাই থাকিবলৈ বিচাৰে, তেনেহ’লে আজিৰেই আমাৰ টেলিগ্ৰামৰ চেনেলত যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই পোষ্টৰ শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

১ আগষ্টৰ ইতিহাস (১ আগষ্টৰ ঐতিহাসিক ঘটনাসমূহ)

• ১৯০৭ – ব্ৰাউনছিয়া দ্বীপৰ প্ৰথম স্কাউট শিবিৰ আছিল বিশ্বজুৰি স্কাউটিং আন্দোলনৰ আৰম্ভণি আৰু উৎপত্তি।
• ১৯১১ – মেৰিয়ট কুইম্বিয়ে তেওঁৰ পাইলটপৰীক্ষা কৰে আৰু এৰো ক্লাব অফ আমেৰিকা এভিয়েটৰ প্ৰমাণপত্ৰ অৰ্জন কৰা প্ৰথম আমেৰিকান মহিলা হয়। আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ১ আগষ্ট ২০২১
• ১৯১৪ – প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত জাৰ্মান সাম্ৰাজ্যই ৰাছিয়ান সাম্ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ ঘোষণা কৰে।
• ১৯৩৬ – বাৰ্লিনত এডল্ফ হিটলাৰৰ নেতৃত্বত এক অনুষ্ঠানৰ সৈতে অলিম্পিক মুকলি কৰা হয়।
• ১৯৪৩ – দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ: অপাৰেচন টিডল ৱেভ, যাক ব্লেক চানডে বুলিও জনা যায়, ৰোমানিয়ান তেল ক্ষেত্ৰ ধ্বংস কৰাৰ এক বিফল আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰয়াস আছিল।
• ১৯৪৪ – দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ: পোলেণ্ডৰ ৱাৰ্ছত নাছৰী জাৰ্মান অধিকাৰৰ বিৰুদ্ধে ৱাৰ্ছ অভ্যুত্থান ভংগ কৰা হয়।
• ১৯৫৭ – নেচনেল বুক ট্ৰাষ্ট প্ৰতিষ্ঠা কৰা হয়।
• ১৯৬০ – ইছলামাবাদক পাকিস্তান চৰকাৰৰ ফেডাৰেল ৰাজধানী ঘোষণা কৰা হয়।
• ১৯৬১ – আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা সচিব ৰবাৰ্ট মেকনামাৰাই দেশৰ প্ৰথম কেন্দ্ৰীভূত সামৰিক চোৰাংচোৱা সংগঠন, প্ৰতিৰক্ষা চোৰাংচোৱা সংস্থা (ডিআইএ) গঠনৰ নিৰ্দেশ দিয়ে।
• ১৯৬৪ – বেলজিয়ামৰ প্ৰাক্তন কঙ্গোক ডেমক্ৰেটিক ৰিপাব্লিক অৱ কঙ্গো নাম দিয়া হয়।
• ১৯৬৮ – ব্ৰুনিৰ ২৯ তম চুলতান হাছানাল বোলকিয়াহ সিংহাসনত অধিষ্ঠিত হয়।
• ১৯৭১ – প্ৰাক্তন বিটল জৰ্জ হেৰিছনৰ দ্বাৰা আয়োজিত বাংলাদেশৰ বাবে কনচাৰ্ট নিউয়ৰ্ক চহৰৰ মেডিচন স্কোৱেৰ গাৰ্ডেনত অনুষ্ঠিত হৈছিল।
• ১৯৭৪ – চাইপ্ৰাছ বিবাদ: ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদে ইউ.এন.এফ.আই.চি.ৱাই.পি. ক এক সেউজীয়া ৰেখা নিৰ্মাণৰ কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰে, চাইপ্ৰাছক দুটা অঞ্চলত বিভক্ত কৰে।
• ১৯৭৫ – ভাৰতৰ দৰবা বেনাৰ্জী বাণিজ্যিক যাত্ৰীবাহী বিমান উৰোৱা বিশ্বৰ প্ৰথম গৰাকী মহিলা পাইলট হয়।
• ১৯৮০ – ৱিগছ ফিনবোগাডেটিয়েৰ আইচলেণ্ডৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচিত হয় আৰু ৰাজ্যখনৰ প্ৰথম গণতান্ত্ৰিকভাৱে নিৰ্বাচিত মহিলা প্ৰধান হয়।
• ১৯৮৮ – ইংলেণ্ডৰ লণ্ডনত ইংৰাজ বেৰেকত বোমা বিস্ফোৰণত এজন ব্ৰিটিছ সৈনিক নিহত হয়।
• ২০০৪ – পাৰাগুৱেৰ আচুচিয়ানত চুপাৰমাৰ্কেটত সংঘটিত অগ্নিকাণ্ডত ৩৯৬ জন লোকৰ মৃত্যু হয় আৰু ৫০০ জন লোক আহত হয়। আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ১ আগষ্ট ২০২১
• ২০০৬ – জাপানে বিশ্বৰ প্ৰথম ভূমিকম্প আগতীয়া সতৰ্কবাণী সেৱা আৰম্ভ কৰে।
• ২০০৭ – মিনেচ’টাৰ মিনিয়াপলিছৰ মিচিচিপি নদীৰ ওপৰত বিয়পি থকা আই-৩৫ ডব্লিউ মিচিচিপি নদীৰ দলং সন্ধিয়াৰ সময়ত পৰিযায়।
• ২০১০ – কৃষকৰ আত্মহত্যা আৰু অনুষা ৰিজৱীৰ দ্বাৰা পৰিচালিত সংবাদ মাধ্যম আৰু ৰাজনৈতিক নাটকৰ ওপৰত আধাৰিত পিপলি লাইভক ৩১ তম ডাৰ্বান আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱত শ্ৰেষ্ঠ ফিচাৰ ফিল্মৰ বঁটা প্ৰদান কৰা হয়।
• ২০১৭ – আফগানিস্তানৰ এটা মছজিদত হোৱা আত্মঘাতি আক্ৰমণত ২০ জন লোক নিহত হৈছিল।

১ আগষ্টত জন্ম হোৱা ব্যক্তিসকলৰ নাম (১ আগষ্টত জন্ম হোৱা বিখ্যাত ব্যক্তিসকলৰ নাম)

• ১৯১০ – ভাৰতীয় ক্ৰিকেটাৰ মুহাম্মাদ নিছাৰৰ জন্ম হৈছিল।
• ১৯১৩ – বিখ্যাত চলচ্চিত্ৰ অভিনেতা আৰু চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা-পৰিচালক ভগৱান দাদৰ জন্ম হৈছিল। আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ১ আগষ্ট ২০২১
• ১৯২৪ – চৌদি আৰৱৰ ৰজা আব্দুল্লাৰ জন্ম হৈছিল।
• ১৯৩২ – ভাৰতৰ বিখ্যাত হিন্দী চলচ্চিত্ৰৰ অভিনেত্ৰী মীনা কুমাৰীৰ জন্ম হয়।
• ১৯৩৯ – বিখ্যাত লিটাৰেটৰ গোবিন্দ মিশ্ৰৰ জন্ম হৈছিল।
• ১৯৫৫ – প্ৰাক্তন ভাৰতীয় ক্ৰিকেটাৰ অৰুণ লালৰ জন্ম হৈছিল।

১ আগষ্টত মৃত্যু হোৱা ব্যক্তিসকলৰ নাম (১ আগষ্টত মৃত্যু হোৱা বিশিষ্ট ব্যক্তিসকলৰ নাম)

• ১৯১৩ – হিন্দীৰ মহান আৰু প্ৰথম তিলিস্মি লেখক দেৱকিানন্দন খাত্ৰীৰ মৃত্যু হয়। আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ১ আগষ্ট ২০২১
• ১৯২০ – পণ্ডিত, গণিতজ্ঞ, দাৰ্শনিক আৰু ভাৰতীয় জাতীয়তাবাদী নেতা বাল গংগাধৰ তিলকৰ মৃত্যু।
• ১৯৯৯ – ভাৰতত জন্মগ্ৰহণ কৰা বিখ্যাত বঙালী আৰু ইংৰাজ লেখক আৰু পণ্ডিত নিৰাদ চন্দ্ৰ চৌধুৰীৰ মৃত্যু হয়।
• ২০০০ জ্ঞানপীঠ বঁটা লাভ কৰা বিখ্যাত কবি আলী চৰ্দাৰ জাফৰীৰ মৃত্যু হয়। আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ১ আগষ্ট ২০২১
• ২০০৮ – ভাৰতীয় ৰাজনীতিবিদ হৰকিশান সিং সুৰজিতৰ মৃত্যু।

‍১ আগষ্টৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ আৰু দিনসমূহ (১ আগষ্টত অনুষ্ঠিত হোৱা গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ আৰু দিনসমূহ)

বিশ্ব স্তন্যপান দিৱস

• আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ৩১ জুলাই, ২০২১

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here