World GK 2021 in Assamese language

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আশা কৰোঁ আপোনালোকে আজিৰ আমাৰ “World GK 2021 in Assamese language” এই অসমীয়া বিশ্ব সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১ ৰ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰৰ তথ্য ৰাজিৰ পৰা সামান্য হ’লেও উপকৃত হ’ব। বিশেষভাৱে এই প্ৰশ্নোত্তৰবোৰ সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিশেষভাৱে লাভজনক। যদি আমাৰ আজিৰ এই সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটা পঢ়ি আপোনাৰ সঁচাকৈয়ে ভাল লাগে তেন্তে আপুনি যিমান পাৰে সিমানেই শ্বেয়াৰ কৰক, যাতে অইন লোকসকলেও এই তথ্য ৰাজিৰ পৰা কিবা এটা নজনা কথা জানি উপকৃত হ’ব পাৰে।

লগতে আপোনাৰ অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১ ৰ ফলাফল যদি বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিচাৰিছে, তেনেহ’লে এদিনত কমেও এবাৰ হ’লেও আপোনাক আমাৰ ৱেবছাইটলৈ আহিবলৈ অনুৰোধ জনাইছোঁ। তলত আমাৰ টেলিগ্ৰাম গ্ৰুপৰ লিংকো শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে। তাতো নিতৌ কুইজ প্ৰচাৰ কৰি থকা হয়, আগ্ৰহী হ’ল যোগদান কৰিব পাৰে।

World GK 2021 in Assamese language

Current Affairs in Assamese language 2021 – 13 October Current Affairs in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। ৰাষ্ট্ৰীয় ডাক দিৱস কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?
ক) ৮ অক্টোবৰ
খ) ৯ অক্টোবৰ
গ) ১০ অক্টোবৰ
ঘ) ১১ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ১০ অক্টোবৰ – ৰাষ্ট্ৰীয় ডাক দিৱস প্ৰতি বছৰে ১০ অক্টোবৰত পালন কৰা হয়। কিন্ত্ত বিশ্ব ডাক দিৱসৰ সম্প্ৰসাৰণ ৯ অক্টোবৰত পালন কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ২। ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেড (Reliance Industries Ltd) য়ে ৰিলায়েন্স নিউ এনাৰ্জি চ’লাৰ লিমিটেড (Reliance New Energy Solar Ltd) ৰ সহায়ৰ জৰিয়তে চীনা মালিকানাধীন REC গোটৰ কিমান শতাংশ অংশ অধিগ্ৰহণ কৰিছে?
ক) ৬০ শতাংশ
খ) ৭০ শতাংশ
গ) ৮০ শতাংশ
ঘ) ১০০ শতাংশ

উত্তৰ:- ঘ) ১০০ শতাংশৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেড (Reliance Industries Ltd)ৰ সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন সহায়ক কোম্পানী ৰিলায়েন্স নিউ এনাৰ্জি চ’লাৰ লিমিটেড (Reliance New Energy Solar Ltd) য়ে চীনৰ চৰকাৰী সৌৰ শক্তি কোম্পানী REC সৌৰ হোল্ডিংছ AS (REC) গ্ৰুপৰ ১০০ শতাংশ অংশীদাৰীত্ব অধিগ্ৰহণ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। কোন জন খেলুৱৈয়ে ২০২১ ৰ F1 Turkish Grand Prix 2021 জিকিছে?
ক) মেক্স ভাৰ্ষ্টাপেন
খ) চাৰ্জিও পেৰেজ
গ) ভাল্টেৰী বটটাচ
ঘ) লুইছ হেমিল্টন

উত্তৰ:- গ) ভাল্টেৰী বটটাচ – ফিনলেণ্ডৰ ভাল্টেৰী বটটাছে ১০ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে অনুষ্ঠিত F1 Turkish Grand Prix 2021 জিকিছে। এইটো তেওঁৰ এই ছিজনৰ প্ৰথম খিতাপ

প্ৰশ্ন ৪। শেহতীয়াকৈ মৃত্যু হোৱা ড° আব্দুল কাদিৰ খান কোন খন দেশৰ এজন পাৰমাণৱিক বিজ্ঞানী আছিল?
ক) পাকিস্তান
খ) বাংলাদেশ
গ) আফগানিস্তান
ঘ) ইৰাণ

উত্তৰ:- ক) পাকিস্তান – “পাকিস্তানৰ পাৰমাণৱিক বোমাৰ জনক” বুলি গণ্য কৰা ব্যক্তি ড° আব্দুল কাদিৰ খানৰ মৃত্যু শেহতীয়াকৈ হৈছে। মৃত্যু সময়ত তেওঁৰ বয়স আছিল ৮৫ বছৰ।

প্ৰশ্ন ৫। আন্তৰ্জাতিক কন্যা সন্তান দিৱস কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?
ক) ৯ অক্টোবৰ
খ) ১০ অক্টোবৰ
গ) ১১ অক্টোবৰ
ঘ) ১২ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ১১ অক্টোবৰ – আন্তৰ্জাতিক ছোৱালী দিৱস (International Girl Child Day) ১১ অক্টোবৰত পালন কৰা হয়। এই আন্তৰ্জাতিক ছোৱালী দিৱস (International Girl Child Day) ২০১২ চনৰ পৰা প্ৰতি বছৰে ১১ অক্টোবৰত পালন কৰি অহা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। বাথুকাম্মা উৎসৱ কোন খন ৰাজ্যত উদযাপন কৰা হয়?
ক) মেঘালয়
খ) হায়দৰাবাদ
গ) অৰুণাচল প্ৰদেশ
ঘ) ত্ৰিপুৰা

উত্তৰ:- খ) হায়দৰাবাদ – হায়দৰাবাদ অৰ্থাৎ তেলেংগানাত নদিনীয়া ফুল উৎসৱ হয়। মহিলাসকলে পৰম্পৰাগত কাপোৰ পিন্ধি ৰঙীন শোভাযাত্ৰা অনুষ্ঠিত কৰি এই উৎসৱটো উৎসাহেৰে পালন কৰে। দুৰ্গা পূজাৰ নৱ ৰাত্ৰিৰ সময়ত এই বাথুকাম্মা উৎসৱটো হায়দৰাবাদত উদযাপন কৰে।

প্ৰশ্ন ৭। বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?
ক) ১০ অক্টোবৰ
খ) ১১ অক্টোবৰ
গ) ১২ অক্টোবৰ
ঘ) ১৩ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- ক) ১০ অক্টোবৰবিশ্বব্যাপী মানসিক স্বাস্থ্য শিক্ষা, সজাগতা আৰু সামাজিক কলংকৰ বিৰুদ্ধে ওকালতিৰ বাবে বিশ্বব্যাপী ১০ অক্টোবৰত প্ৰতি বছৰে বিশ্ব মানসিক স্বাস্থ্য দিৱস পালন কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ৮। গ্ৰাহক প্ৰচাৰ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত কোনটো বেংকে ‘6S Campaign’ আৰম্ভ কৰিছে?
ক) ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক
খ) ইউনিয়ন বেংক অফ ইণ্ডিয়া
গ) পাঞ্জাৱ নেচনেল বেংক
ঘ) এলাহাবাদ বেংক

উত্তৰ:- গ) পাঞ্জাৱ নেচনেল বেংক – পাঞ্জাৱ নেচনেল বেংক (PNB) য়ে উৎসৱৰ বতৰত ৰেহাই হাৰত বিত্তীয় সেৱা সম্প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ গ্ৰাহক প্ৰচাৰ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত ‘6S Campaign‘ আৰম্ভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৯। কাক চতুৰ্থ সত্যজিৎ ৰায় বঁটাৰ বাবে বাছনি কৰা হৈছে?
ক) এছ এছ ৰাজামৌলী
খ) শেখৰ কামমুলা
গ) বি গোপাল
ঘ) পুৰী জগন্নাধ

উত্তৰ:- গ) বি গোপাল – ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰলৈ তেওঁৰ সামগ্ৰিক অৱদানৰ বাবে চতুৰ্থ সত্যজিৎ ৰায় বঁটাৰ বাবে প্ৰখ্যাত তেলেগু চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা বি গোপাল, ওৰফে বেজাৱাদা গোপালক বাছনি কৰা হৈছে। এই বঁটাত ১০,০০০ টকাৰ নগদ পুৰস্কাৰ, এটা স্মাৰক আৰু ফলক অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

প্ৰশ্ন ১০। কাক ৪৫ তম ভায়ালাৰ ৰামবৰ্মা স্মাৰক সাহিত্য বঁটাৰ বাবে বাছনি কৰা হৈছে?
ক) পি নৰেন্দ্ৰনাথ
খ) পি পদ্মৰাজন
গ) চি. এন. শ্ৰীকান্তন নায়াৰ
ঘ) বেনিয়ামিন

উত্তৰ:- ঘ) বেনিয়ামিন – প্ৰখ্যাত মালায়ালম লেখক বেনিয়ামিনে তেওঁৰ “মন্থালিৰিলে ২০ কমিউনিষ্ট বৰ্শাংগল (Manthalirile 20 Communist Varshangal)” নামৰ কিতাপখনৰ বাবে ৪৫ তম ভায়ালাৰ ৰামবৰ্মা স্মাৰক সাহিত্য বঁটা লাভ কৰিছে।

আন্তৰ্জাতিক কন্যা শিশু দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয়? এই বছৰৰ আন্তৰ্জাতিক কন্যা শিশু দিৱসৰ বিষয়বস্তু কি? আন্তৰ্জাতিক কন্যা শিশু দিৱসৰ ইতিহাস, আন্তৰ্জাতিক কন্যা শিশু দিৱসৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা কি?

• Important Current Affairs Questions and Answers – 12 October, 2021

• JOIN OUR TELEGRAM GROUP – Click Here 

• JOIN OUR FACEBOOK GROUP – Click Here

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰ লৈ সকলো প্ৰশ্ন আৰু প্ৰদান কৰা উত্তৰবোৰ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনাকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল। লগতে, আমি ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলওঁ। ইয়াত, সকলো তথ্যসমূহ কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।